AMIT NEM TUDTÁL A NEMISÉGRŐL 1. A 2:4 ujj-arány
Ha valakire ránézel, általában nem hibázod el, hogy az illető férfi vagy nő. Gondolkoztál már azon, hogy honnan tudod? Nincs sok különbség. Persze….ahogy vesszük. De valójában sokkal kevesebb a különbség, mint képzeled.
1. Genetikai különbség: XX vagy XY kromoszóma.
2. A nemi szervek különbözősége.
3. A legnagyobb különbség a férfi és nő között az elsődleges nemi hormonok arányában van.
A nőkben ez az ösztrogen és a progeszteron, férfiakban a tesztoszteron.
Mindkét nemben megtalálható mind a három hormon, felnőttekben azonban nagyon különbözik az egymáshoz viszonyított arányuk. A nők tesztoszteron szintje például csak 1/10 vagy 1/30 része a férfiakénak. A férfiak ösztrogen és progeszteron szintje hasonlóan alacsonyabb a nőkéhez viszonyítva.
Ezek az eltérések egyértelművé teszik, hogy a férfi és a női szervezet élettani működésében is jelentős különbségek lesznek.
A két nem közti különbségek nem feltűnőek a gyerekkorban. A kisfiúk és kislányok felépítésükben és működéseikben is többé-kevésbé azonosak. Ha vannak is különbségek, azok nem jelentősek. A kislányok valamivel alacsonyabbak és valamivel több a zsír%-uk.
Ahogy a pubertás idején a belső nemi szervek működésbe lépnek és a hormonszintek meredeken eltérnek egymástól a két nemben, azonnal megjelennek a nemek közti fizikai és élettani különbségek. A nőknél megjelenik a jellemző testzsír eloszlás, ami az alsó testfélen kifejezett és a nőies csípő és comb formát adja, a fiúknak az izomtömege nő, a zsír%-a csökken. Én nem mondom, hogy ez igazságos, de a természet rendjébe nem szólhatunk bele.
A férfi-női hormonszint arányában történő kicsiny változás is nagy hatással van a későbbiekben mindvégig a férfi és női külső jegyekre. Nőkben például a tesztoszteron szint kis növekedése is jelentős férfias irányú változásokat okoz.
A pubertáshoz hasonló drasztikus változás a nőknél a menopauza idején történik, amikor a fiatalkori hormonszint gyakorlatilag nullára csökken.
JÖJJÖN MÁR AZ ÉRDEKESSÉG!!!!!!! UGYE?? 🙂
Az érdekesség a harmadik nagy hormonális változással, a terhességgel kapcsolatos. A terhességgel és a magzati léttel, ami, ugye, elválaszthatatlan egymástól.
Az ember biológiájának a kialakulása és megalapozása a magzati korban történik.
A várandós nő
- -étrendje
- -az őt érő környezeti és egyéb hatások
drasztikusan és folyamatosan befolyásolják a későbbi betegségek kialakulásának rizikóját a méhében fejlődő kis lényre vonatkozóan . Különös tekintettel az agy fejlődésére, a későbbi elhízásra vagy a cukorbetegség kialakulására.
Nagy szerepe van a női hormonszinteknek is a baba fejlődésében. Az anyai ösztrogen és tesztoszteron egymáshoz viszonyított aránya jelentős hatással lesz az utód későbbi fizikai megjelenésre, annak férfiasabb vagy nőiesebb küllemére.
A magzati korban ért hormonhatásnak konkrét testi megnyilvánulása is van.
Ezt nevezik 2:4 ujj-aránynak, ami a második /mutató/ és a negyedik /gyűrűs/ ujj hosszának az aránya.
FÉRFIAS FORMA:
Ha az anyai tesztoszteron hatása relative erős, akkor a mutató ujj tipikusan rövidebb, mint a gyűrűs ujj.
NŐIES FORMA:
Ha az anyai tesztoszteron hatás gyengébb, akkor a 2. és 4. ujj egyforma hosszú, vagy a gyűrűs ujj a rövidebb.
És bár ez az arány a későbbi felnőttkorban nincs hatással a hormonszintekre, mégis tisztán utal a magzati korban jelenlevő hormonhatásra.
Ha a lány magzat relative nagyobb tesztoszteron hatásnak van kitéve, akkor karakterében kissé férfiasabb megjelenésű lesz majd.
Mindez fordítva is így van: a fiú magzat, ha kevesebb anyai tesztoszteronnal találkozik, akkor testfelépítésében és viselkedésében is kissé nőiesebb lehet majd az élete során.
Ez a 2:4 ujj-arány összefüggésben van a csípő:derék aránnyal, bizonyos betegségek előfordulási valószínűségével, sőt viselkedési valamint fizikumbeli jellemzőkkel is.
Mivel az ezekre való kitérés nagyon hosszúvá tenné ezt a posztot, ezeket egy következő alkalommal mondom majd el, ha érdekel benneteket.
Ugye, hogy olyat mondtam, amit eddig a legtöbben nem tudtatok?:-) Na, ugye! Jó szórakozást! Nézegessétek csak a kezeteket!