CARDIO ÉS ZSÍRÉGETÉS
Neked is volt olyan korszak az életedben, amikor órákat töltöttél a cardio gépeken, abban a biztos tudatban, hogy most aztán ég a zsírod? Ezt kevesen ússzák meg. Ha múlt időben beszélhetsz róla, akkor te már tudsz valamit.
A legtöbben azonban még mindig azt gondolják, hogy igaz, amit úton-útfélen lehet hallani:
A maximális pulzustartomány 60-65%-én végzett cardio munka 25-30. percétől már a zsírodat fogyasztod.Szerintem ezért látni a sok szorgalmas embert órákig a gépekre nőve a teremben.:-)
Utánanéztem a neten, hogy vajon mit írnak ott az “OKOSOK” és elsőre ezt találtam:
“Közepesen edzett emberek közepes intenzitáson az aerob edzés során a 25-30. percben kezdik „égetni a zsírt”. A szervezetnek ennyi idő kell ahhoz, hogy az izmokban és a májban lévő szénhidrátraktárakat kiürítse és a további munkavégzéshez zsírt használjon fel.”
Jobb, ha tudjátok,hogy
EZ BIZONY NEM IGAZ.
A folyamatosan, egy tempóban végzett cardio munka arra jó, hogy az állóképességet növelje. Fokozza a szív és a tüdő munkáját, jobb lesz a szervek és az izomzat vérellátása, nagyobb és hosszabb lesz a munkabírás, tehát kitartóbb leszel, ha rendszeresen végzed. Ez jelenti, hogy: NÖVEKSZIK AZ ÁLLÓKÉPESSÉGED.
Ehhez azonban semmi köze a zsírégetésnek. Főként nem úgy, ahogy a tudatlanok mondják, mint itt fentebb is.
LÁSSUK A TÉNYEKET!
A szervezet számára sokkal könnyebb szénhidrátból előállítani az energiát, mint zsírból. Ameddig rendelkezésre áll szénhidrát, addig legnagyobb részben abból fog energiát képezni. Energianyerés mindig zajlik kis mértékben zsírokból is. De amíg van CH , addig az lesz az elsődleges energiaforrás, bármilyen okosan számolgatod is, hogy hány %-on eddz.
Minél intenzívebben dolgozol, annál gyorsabb energia utánpótlásra van szükség, tehát a szervezet még inkább a gyorsabb-könnyebb utat választja: a szénhidrátét.
Mégis, itt több zsírt is felhasznál majd abszolut értékben. Ez akkor is így igaz, h ha mindeközben a relatív arány a CH javára tolódik el.
Fontos tudnod, hogy:
ERŐSEBB SEM LESZEL , MERT A CARDIOTÓL IZMOT FOGSZ VESZÍTENI.
Mielőtt elmondanám, hogy miért, gondolj csak a maratonfutó bajnokokra! Vékony és nyúlánk emberek a legjobbak. Nincsenek nagy izmaik. Lásd magad előtt a biciklistákat! A Tour de France versenyzőit! Nem izomkolosszusok, hanem optimális, de kevés izmú emberek.
Ennek az az oka, hogy a cardio mozgások folyamatosan ismétlődő, egyszerű, egyenként nem megerőltető elemekből állnak. A “nehézség” abban áll, hogy nagyon sokáig kell végezni. Rengeteg ismétlés adja a folyamatot. Ezt a szervezet legoptimálisabban úgy oldja meg, hogy csak a feltétlenül szükséges izmokat tartja meg, a feltétlenül szükséges mennyiségben. Amire nincs szükség, azokat leépíti. Annak a viszonylag kevés izomnak jó lesz a vérellátása és a beidegzése az adott munkához. Így várható a legideálisabb futó, kerékpáros, stb teljesítmény hosszú távon.
Minél kisebb az izomtömege valakinek, annál kevesebb a nagy energiafelhasználású szövete. Annál kevesebb zsírt fog égetni a fenntartásukhoz.
Mostantól már ezt is tudod. Ha több zsírt akarsz égetni, akkor több izomra van szükséged, mert az izomszövet nagy energiaigényű. Tehát ha a zsírégetés a célod——vagyis a fogyás— akkor a cardio-t legfeljebb bemelegítésre használd, aztán kanyarodj a súlyzók és a gépek felé!
A kemény izomtréning, az igen! Az akár az edzés után 48 órával is fokozottan égeti a zsírt.
Azoknak, akik nagyon szerelmesek a cardio-ba és egyelőre el se tudják képzelni az életüket nélküle, a következő posztok valamelyikében majd elmondom, hogy hogy lehet fokozottan zsírégetővé tenni a szerelmüket.