Hogyan alakítsd úgy a testsúlyodat, ahogyan Te szeretnéd?
Amennyiben az alakformálást leegyszerűsítjük fogyásra és hízásra, könnyen abba a hibába eshetünk, hogy azt hisszük, csupán matematikai gondolkozással elérjük a célunkat.
Ha többet eszünk a szükségesnél, akkor hízunk, ha kevesebbet, akkor meg fogyunk. Ilyen egyszerű lenne?
Az irány jó, de nézzük a részleteket!
Ha valaki több energiát visz be a tápanyagokkal, mint amennyit felhasznál, akkor a maradékot a szervezet elraktározza, beépíti és ez súlygyarapodáshoz vezet. Ha kevesebbet, akkor meg fogyni fogy. A biológia azonban ebbe is beleszól.
Elgondolkoztál már azon, hogy a Te egyensúlyi állapotodhoz mi a szükséges táplálékmennyiség?
A pontos választ nagyon sok tényező befolyásolja:
– életkorod, – genetikai tényezőid, – aktivitásod, – a sporttal eltöltött óráid száma, – a testi, szellemi és lelki állapotod, – egészségi állapotod, – az éghajlat és még nagyon hosszan folytathatnám a sort.
Mi van még?
Fontos szempont, hogy odafigyelj a bevitt táplálékod összetételére. Nagyon lényeges, hogy milyen százalékban fogyasztasz zsírt, fehérjét és szénhidrátot.
Mit nevezünk anyagcserének?
Az anyagcsere a szervezetedben zajló anyag- és energiaforgalmak összessége. A folyamatok minden ember szervezetében azonos módon mennek végbe, a mértékük azonban szinte annyiféle, mint ahány ember van a Földön.
Az, hogy a zsírpárnák hova kerülnek vagy honnan tűnnek el először, az genetikailag meghatározott és egyéni különbségeken alapul. Vannak, akik a hasukra híznak, mások a fenekükre, combjukra, a szerencsések meg arányosan, mindenhova.
Különbözünk az anyagcsere sebességében, a hormonális szabályozás alakulásában és abban is, hogy mennyire tudunk következetesen betartani és véghezvinni egy komoly életmódváltást.
Változást akarsz? Ez a teendő:
Ahogy a Te személyiséged, vérösszetételed, ujjlenyomatod is egyedi, úgy a legeredményesebb változtatást is hozzád kell igazítani. Mint egy ház építését, meg kell tervezni a teljes folyamatot az alapoktól.
Ha végre eldöntötted, hogy változni és javítani akarsz életeden, tisztáznod kell magadban, hogy:
- milyen célod van?
- mikorra szeretnéd elérni?
- hogyan fogod ezt elérni?
Bármit is válaszolsz ezekre a kérdésekre, tudd, hogy semmi sincs kőbe vésve. Sőt! Igaz, hogy vannak alapvető irányvonalak egy étrendben, de rugalmas lehetőségekben sincs hiány. Csak azt kell tudni, hogy mit kell szigorúan betartani és miben lehet engedményeket tenni.
Milyen célokkal találkoztam már a munkám során?
Nem meglepő módon a kisebb tábort azok alkotják, akik hízni, vagy izomtömeget szeretnének növelni. Az első csoport tagjai leggyakrabban túl vékony alkatú nők. (A férfiak nagyobb számban találhatóak meg ebben a csoportban.)
Okosan és eredményesen hízni ugyanolyan nehéz és problémás munka, mint fogyni!
A soványság okát ismerni kell. Többek között lehet:
- genetikai örökség,
- fennálló betegség,
- hiányállapot vagy
- betegség utáni súlyvesztés.
Ha Te esetleg kilókat szeretnél felszedni, akkor többet kell enned. Ezt mindenki tudja.
Hogyan fogj hozzá a tervedhez?
Érdemes egy-két hétig táplálkozási naplót vezetned, amibe pontosan feljegyzed, hogy mikor, mit és mennyit ettél. Ha van időd rá, akkor nézz utána az ételek összetevőinek is, melyik, mennyi zsírt, fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, és hány kalóriát tesz ki.
2 hét elteltével jó képet fogsz kapni a táplálkozási szokásaidról. Az így nyert adatokat kell majd változtatni a célodnak megfelelően.
Nagyon fontos, hogy jó minőségű ételeket egyél. Több kisebb adag sokkal gyorsabb és jobb eredményt hoz, mint a hatalmas, leterhelő evések. Általánosságban elmondható, hogy napi ötszöri étkezés a minimum. Kis adagok! Ne edd túl magadat!
A napi plusz kalóriamennyiség nem kell, hogy 500 kcal-nál több legyen! Ezzel heti fél kiló gyarapodás érhető el. 7000 kcal többlet vezet 1 kg hízáshoz. Viszont nagyon nem mindegy, hogy a súlygyarapodás kedves kis zsírpárnákat, vagy kemény izmokat jelent Neked. Ezt a folyamatot leginkább edzésekkel, testmozgással tudod befolyásolni és természetesen az ételek összetételével is.
A legfontosabb szempontok:
- a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel,
- sok folyadék,
- jó minőségű zsír fogyasztása,
- testsúly kilogrammonként 1-1,2 gr fehérje,
- kevés szénhidrát,
- elegendő ásványi anyag és vitamin bevitele, valamint
- a friss és lehetőleg bio alapanyagok használata.
A tudatos és tervszerű sport, illetve izomépítés egyértelműen pozitív hatású!
A másik (és a nagyobb) csoportot azok alkotják, akik fogyni szeretnének!
Számukra a legfontosabb szempont, hogy kevesebbet kell enniük. Ezt már biztosan Te is hallottad. Azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy igen kevesen – pláne nem maguktól – tudják csak betartani.
Ha mégis rászánod magad, a kezdetekben tapasztalni fogod a látványos súlyvesztést, azonban ez a folyamat is meg tud állni.
A fogyás akkor ideális, ha folyamatos és hosszútávú.
A túl gyors eredmény csak olyan drasztikus módszerekkel érhető el, amit nem képes az ember sokáig fenntartani. A bevált módszer hasonló, mint az előbb említett. Itt is sokat segíthet az étkezési napló vezetése 1-2 héten keresztül.
Lefekvés előtt 2 órával ne egyél már semmit, szénhidrátot meg semmiképp.
Első lépésként próbálkozz az ételmennyiség csökkentésével. Amit eszel az legyen hasonlóan kiegyensúlyozott és jó minőségű, mint a hízni vágyók esetében. Ha a szénhidrát bevitelt határozottan a minimumra csökkented, akkor az eredmény gyorsabb.
Tartsd fenn azt a folyamatot, amely által napi 250-500 kcal deficitet képezel és meglátod, szép lassan fogyni kezdesz!
Ha ez szinte elviselhetetlen, állandó éhséget okoz, akkor jó, ha tudod, van olyan módszer is, ahol nem kell a kalóriákat számolni, hanem a tápanyagok összetételére kell figyelni. A szinte kezelhetetlenül makacs esetekben, extrém elhízás esetén pedig még sebészi módszerek is rendelkezésre állnak.
A rendszeres, megtervezett, a fogyás mértékéhez igazított sport elengedhetetlen.
Amellett, hogy nagyobb kalória felhasználással jár, mint a semmittevés, nagy szerepe van abban is, hogy izmot építs, aminek az anyagcseréje sokkal aktívabb, mint a többi szöveté. A tervszerű izomépítés pedig az alakformálás legjobb, legeredményesebb eszköze.
Miközben a külső átalakulásoddal vagy elfoglalva, egy pillanatig se felejtsd el, hogy nincs az a külső változás, ami megérné, hogy a belső jóérzéseidet feladd érte.
Tartsd kordában az arányokat! Ha az a célod, hogy csábító, sexy legyél 40-45 év felett is, akkor áldozatokat kell hoznod érte. Fogyni és hízni is lehet ésszerűen és jó érzésekkel.
Hogyan?
Erről szól a Jaguar Life Coaching program!
Gyere és megmutatom a részleteket ITT!
Írta: Dr. Horváth Réka