JUMP!!! UGRÁLJ!!! JUMP!!! UGRÁLJ!!! CSONTSŰRŰSÉG A SPORT OLDALÁRÓL
Jó hírem van! A csontokra ható terhelés hatására a csontképzés MINDEN életkorban fokozódik!
Használt rövidítés: BMD: bone mineral density
A jó hírrel kezdem: VAN SEGÍTSÉG!!! Optimális edzéstípus, célirányos gyakorlatok, megfelelő táplálkozás.
A csontritkulás a nők nagy problémája a menopausa után.A legtöbben 60-65 éves koruk után találkoznak vele először. Az évek múlásával a probléma és a veszély tovább fokozódik. Bár sokan úgy tekintenek a csontritkulásra mint női betegségre, jó tudni, hogy a férfiak is érintettek benne.
MI TÖRTÉNIK? A csontok mésztartalma és tömege az életkorral és bizonyos hormonális változások következtében csökken, aminek fokozott törékenység a következménye. A legveszélyeztetettebb területek a csigolyák, a csípő, a medence és a csukló.
20-30 ÉVESEK!!I FIGYELEM!!! MÁR MOST TENNI KELL A CSONTOK EGÉSZSÉGÉÉRT!!
A 20-as életévek közepéig a csonttömeg és a csontsűrűség növekszik. Tehát huszonéves korban van reális esély arra, hogy a lehető legnagyobb csonttömeget és csontsűrűséget elérjük. A 30-as évek elejétől már egyértelmű csontritkulás kezdődik, ami a menopausa idején az ösztrogen hiánya miatt jelentősen felgyorsul, különösen, ha nem történik hormonpótlás.
MIT LEHET TENNI?
-Megfelelő táplálkozás
-Optimális edzésforma és terhelés a csontokra
-Ezek segítségével a lehető legnagyobb csonttömeg és BMD elérése a 20-as életévek végére
-Ezek ideális fenntartásával a lehető legkisebb mértékú csontritkulás elérése
A CSONTOKRA HATÓ TERHELÉS HATÁSÁRA A CSONTKÉPZÉS MINDEN ÉLETKORBAN FOKOZÓDIK.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A legnagyobb csontsűrűséget azoknál a sportolóknál mérték, akik sokat ugranak, ugrálnak a tevékenységük során: tornászok, kosárlabdázók, röplabdázók. Őket követik magas BMD-vel a súlyemelők, majd az erőemelők. Az intenzv, nagy erőhatásoknak van BMD növelő hatása. A kitartásos, hosszútáv-sportolók, akiknél, bár nagy energiát igényel a teljesítmény, de az nem impulzív módon történik, /biciklisták, hosszú táv futók, úszók/, a BMD értékek meglepően rosszak.
Az e téren folytatott tanulmányok azt mutatják, hogy a csontsűrűségre/BMD/ legjobb hatással a súlyzós erősítések és az ugrálás vannak. Azok közül is azok, amelyek impulzívak, nagy erőkifejtést igényelnek, nagy intenzitásúak.
A BMD növelésére igen jó hatással vannak a következő gyakorlatok:
-intenzív ugrókötelezés
-naponta 10-20 maximális függőleges felugrás végrehajtása /főként a menopauza előtt hatásos/
-viszonylag nagy súlyokkal végzett erőedzések /életkorok szerint eltérően, a max. terhelés 60-80%-ával/
—a menopausa után a helyes technikával végzett futás és a súlyzós, erősítő edzések kombinációja adja a legjobb eredményeket.
A terhelésnek természetesen minden esetben személyre szabottnak és fokozatosan növekvőnek kell lennie.
Aki szeretne foglalkozni a csontsűrűsége megőrzésével vagy javításával, akinek a témával kapcsolatban további kérdései vannak, forduljon hozzám, ha a segítségemet igényli.